Pěší výlet Do Čestlic po novém

Vejmrda

Pojďme společně využít nově vybudované cesty a vydat se na výlet do sousedních Čestlic.

Délka trasy: 7,4 km
Terén: většinou zpevněné cesty a chodníky
Varianta: vedoucí mimo protihlukový val v Průhonicích pro kočárky

Dnešní výlet začneme tradičně na dobřejovické návsi před obecním úřadem. Projdeme kolem kiosku pekárny a dále podél potoka za budovou fotbalového klubu, přes mostek a pak dále kolem čističky až k Mlýnskému rybníku. Na jeho břehu zahneme po silničce doprava a po pár desítkách metrů u zázemí cvičáku po travnaté cestě vlevo. Dojdeme až na hráz rybníka, kde zabočíme vpravo po cyklostezce vedoucí do Průhonic.

nová cesta
Díky tomuto novému kousku cesty můžeme projít do Čestlic.

Pár metrů za jejím začátkem odbočuje vpravo do prudkého kopce nově vybudovaná cesta. Po ní se dáme a užijeme si netradičního výhledu na Dobřejovice, který se nám otevře nahoře. Pokračujeme až k silnici, která vede od kruhového objezdu u střelnice k novému autosalonu. Podél ní vede široký asfaltový chodník. Po něm se dáme vlevo až k prodejně aut. Těsně před ní zahýbá doprava cesta, která nás provede pod dálnicí a silnicí dvěma podchody na velkou louku, která odděluje Čestlice od jejich obchodní zóny.

Vejmrda
Jedna ze dvou čestlických hospůdek může být cílem vašeho výletu.

Pokračujeme dále rovně až k prvním domům. Od nich vede ulice pojmenovaná „Velká ulička“ až na čestlickou náves, naproti hospodě „Čestlická Vejmrda“. Přiznám se, že právě tuto hospůdku mám rád a návštěvu v ní vám kvůli dobrému jídlu a vstřícné obsluze doporučuji. Občerstvit se také můžete v nedaleké hospůdce "U pomalé pánvičky".

Za pozornost určitě stojí také nedaleký kostel sv. Prokopa z konce devatenáctého století. Podle pověsti stojí na místě, kde sv. Prokop při svých cestách ze Sázavy do Prahy rád konal bohoslužby. Zajděte se podívat také na sousední faru či na čestlickou školu z roku 1900.

podchod
Pod dálnicí a rušnou čestlickou ulicí Obchodní se dostanete podchody.

Malou uličkou začínající právě mezi školou a oploceným hřištěm budeme pokračovat dále. Projdeme až na její konec a cestičkou vysekanou v louce zahneme vpravo. U autobusové zastávky se vydáme vlevo a po chodníku projdeme obchodní zónou až za dálnici. Zde se cesta větví. Buď se hned za protihnukovou stěnou vydáte vlevo a následně do prudkého kopce vyšplháte na vršek valu (ze kterého je nádherný rozhled na Prahu i celé okolí), či zvolíte méně náročnou cestu ulicí Pod Valem I, na kterou zahnete vlevo o pár desítek metrů dále. Obě varianty se stýkají na křižovatce ulic Pod Valem I a Františka Krause. Tuto část Průhonic zvanou Michovky musíte projít směrek k prodejně Husquarna. Nejkratší cesta vede ulicí Františka Krause a Na Michovkách. Z ulice Dobřejovická již cestu domů známe - po cyklostezce k Mlýnskému rybníku, kolem Alimpexu a špýcharu a zezadu kolem zámku na náves.

Jan Chvátal

Datum vložení: 1. 9. 2021 11:07