Cyklovýlet Za obdivuhodnými příměstskými ekosystémy

biotop

Ve třetích cyklotoulkách vyrazíme opět z ruchu naší milované vesničky načerpat klid a pohodu do nedalekých, leč překrásných přírodních skvostů plných života, které z velké části vytvořil sám člověk.

Celková délka: 19,7 km
Časová náročnost: 1 - 3 hod
Převýšení: 210 m
Povrch: 55% asfalt, 45% terén
Náročnost: lehká
Vhodné pro děti: ano
Orientační body: Dobřejovice, Nový rybník, cyklostezka 8100, Nupaky, nezpevněná cesta u Pitkovického potoka, Lipany, Přírodní park Botič - Milíčov, Lipanský okruh, Kolem Vinného potoka, K Lipanům, Benický okruh, Benice, nezpevněná cesta kolem Pitkovického potoka, K Dálnici, zelená turistická trasa, Křeslice, červená turistická trasa, Dendrologická zahrada, 11. Greenway P - W, Dobřejovická, U Parku, U Zámku

aznamenali jste již někdy pojem „biotopové jezírko“? Ne? Ve zkratce se jedná o uměle vytvořenou okrasnou vodní plochu, která může sloužit ke koupání avšak na rozdíl od klasických bazénů využívá přirozených vlastností živých rostlin a dalších organismů k filtraci vody. Biotopové jezírko tak vytváří ucelený ekosystém plný života, který nevyžaduje náročnou údržbu a chemii (např. chlór) k udržení kvality vody. Jedno takové „nenápadné” jezírko se nachází v malé vesničce Lipany. A výlet sem rozhodně musíme absolvovat. Tak vzhůru k čisté vodní hladině!

Do Lipan vede z Dobřejovic ideální cesta přes Nupaky (detailnější popis níže) kolem „psího cvičáku” u Nového rybníka a skrz „myší díru” poblíž střelnice. Z Nupak pak pokračuje offroadová část přes pole podél Pitkovického potoka, jenž nás dovede de facto přímo k prvnímu cíli. A jsme tady! Biotopové jezírko v Lipanech vzniklo revitalizací staré vodní nádrže a i když velká informační cedule u něj hlásá, že jezírko není oficiálně určeno ke koupání a vstup do vody je pouze na vlastní nebezpečí, tak díky zcela průzračné hladině, bohaté vegetaci a krásnému zázemí (dřevěné schody, molo, lavičky) se vždy těší hojnému počtu návštěvníků. A pokud má člověk s sebou plavky, tak je opravdu těžké odolat případnému smočení.

biotop

Po krátkém osvěžení a svačině je na čase vyrazit dále. U pozoruhodné fauny a flóry však zůstaneme. Občas mi totiž osobně trochu přijde, že Dendrologická zahrada v Průhonicích se nachází lehce ve stínu tak známého Průhonického parku. Přitom relax v ní je minimálně stejně příjemný a flóra podstatně rozmanitější. Takže druhý cíl trasy je tedy jasný! K Dendrologické zahradě se z Lipan dostaneme přes Benice, Pitkovice a Křeslice nádherným údolím Pitkovického potoka (viz. mapa). Právě zde stojí určitě za zmínku přírodní památka Pitkovická stráň, kde roste nejpočetnější populace křivatce českého a koniklece lučního českého v Praze. Nicméně pozor! Hlavně po deštích může být trasa v některých z těchto pasáží dosti náročná a doporučuji ji proto absolvovat jen na trekovém či horském kole.

Dendrologická zahrada

V Křeslicích se napojíme na červenou turistickou trasu, která vede pro velkou změnu úžasným údolím potoka Botiče. Tato trasa nás dovede až k hranicím Dendrologické zahrady, podél kterých vlastně dojedeme až do Průhonic. Pro vstup do Zahrady musíme využít hlavní vstup, který se bohužel nachází v ulici K Česlicům za Aquapalace Praha. V případě zájmu nezbývá, než z Průhonic ke vstupu do Dendrologické zahrady na biku dojet po značně frekventované silnici ulicí Uhříněvská. V měsících duben až srpen má Dendrologická zahrada otevřeno 9:00 - 19:00.

Po případné návštěvě výlet dokončíme po cílové rovince z Průhonic do Dobřejovic po cyklostezce 11. Greenway P-W. Profičíme ulicí U Zámku a sláva nazdar výletu, jsme doma! Věřím, že i dnešní cyklotoulka vás obohatila/obohatí a zas někdy! Sportu zdar!
Aleš Kotrbatý

Datum vložení: 1. 7. 2020 10:52