Pěší výlet Kolem dokola Dobřejovic

Skalník

Díky postupně budovaným novým cestám je již možné bezpečně a vcelku pohodlně obejít celou naši vesnici. Pojďme se na tento okruh společně vydat!

Terén: vedlejší silnice, cyklostezky, udržované cesty, 1x schody
Varianta: + 1km náročnějším terénem s přecházením rušné silnice

Trasa dnešního výletu začíná jako již tradičně na dobřejovické návsi. Od ní se vydáme ulicí Skalickou až k rybníku Skalník. Cestou po levé straně míjíme sochu Jana Nepomuckého s mosaznou tabulkou, připomínající výšku hladiny při povodni v roce 2013. Cesta dále ke hrázi rybníka vede přes mostek po silničce opravené v loňském roce. Nádherné okolí rybníka Skalník ani bývalý lom v jeho sousedství asi není třeba představovat. Okolo rybníka projdeme po příjemné stezce s řadou míst k odpočinku a krásnými výhledy na rybník. Třeba se vám poštěstí vidět za letu párek ledňáčků, který v jednom ze břehů rybníka hnízdí.

Skalník
Dnešní výlet nás zavede ke známému ale i malebnému rybníku Skalník.

Vrátíme se ke hrázi, kde zahneme vlevo do kopce. Přes poměrně frekventovanou Jesenickou ulici přejdeme do nové výstavby v ulici Okružní. Přímo na jejím konci začíná letos vybudovaná mlatová stezka vedoucí přes pole do úvozu takzvané „Pražské cesty“. Přestože se v něm ještě plánují další úpravy terénu, výsev trávy a na podzim také výsadba nových a prořez stávajících stromů, můžeme úvozem bez obav projít dále. Na jeho konci zahneme doprava na další vznikající travnatou cestu vedoucí prostředkem pole.

cesty
Po budovaných cestách se ale dostaneme i na místa méně známá.

Na jejím konci narazíme na dříve velmi používanou silnici mezi Dobřejovicemi a Průhonicemi. Vzhledem k jejímu nešťastnému uzavření v loňském roce se ale nyní velkého provozu bát nemusíme a můžeme bez obav zahnout doprava a dojít po ní až na kraj obce. U barokního špýcharu zahneme doleva a kolem „paštikárny“, tedy výrobny lahůdek společnosti ALIMPEX, projdeme až na hráz druhého dobřejovického rybníka. Ten opět obejdeme dokola. Rybník se nazývá Mlýnský, většinou se ale uvádí jako Nový.

Tento název souvisí s výstavbou rybníka v roce 1987. Ta proběhla na místě, kde historicky rybník býval. Původní vodní plocha byla dokonce o mnoho větší - zasahovala až ke dnešní čistírně odpadních vod, zadnímu fotbalovému hřišti či skoro až k silnici na Čestlice. Tím směrem se také vydáme.

Nutnosti procházet po frekventované silnici se vyhneme díky mostku vedoucímu k ulici Nad Mlýnským rybníkem. Tou projdeme vlevo až nakonec k Čestlické. Na ní zabočíme opět vlevo a po chodníku projdeme až na konec obce. Poslední kus před začátkem cyklostezky sice chodník chybí a je třeba jít po kraji silnice, nicméně se zde jeho výstavba už plánuje.

Na tomto místě se napojíme na štěrkovou „cyklostezku“ mířící vpravo. Na jejím začátku je lavička, zvoucí nás k odpočinku. Po stezce zamíříme dále kolem remízku, na jehož stavu se velmi neblaze podepsala kůrovcová kalamita. Dojdeme až ke křižovatce cest uprostřed polí. Zde budeme pokračovat rovně po asfaltové cestě, doplněné loni na podzim nově vysazenou alejí stromů. Na jejím konci zahneme doprava a po kraji silnice dojdeme až na kraj obce. Dalšímu pohybu po rušné silnici se vyhneme díky tomu, že po místních komunikacích a chodníku obejdeme bytové domy zprava. V tomto Zpravodaji se na jiném místě dočtete o tom, že na řešení tohoto pro chodce nepříjemného místa se již pracuje.

Nedaleko „robotního“ křížku, popisovaného v minulém čísle, přejdeme ulici Košumberk a pokračujeme rovně až ke vzrostlému kaštanu, pod nímž stojí další křížek. Zde si můžeme vybrat dvě varianty trasy.
Pokud půjdete s dětmi, nebo jste již prostě unavení tak zahněte doprava a poté se dejte doleva ulicí Vačkářovou. Na konci jedné z jejích slepých odboček naleznete schody. Po nich sejdete dolů do lesíka. V něm se dáte doprava a na jeho konci směrem doleva ulicí K Lesíku, která vás po chvíli dovede opět na náves.

Druhá varianta je dobrodružnější: od kaštanu budete pokračovat rovně až k silnici Říčany - Jesenice. Tu opatrně přejdětě a po polní cestě na druhé straně dojděte až k dálniční mostu, po němž vede Pražský okruh. V tomto místě se dejte doprava a okolo ovčího výběhu se ponořte do divokého porostu takzvané „zadní skály“. Tato cesta rozhodně není vhodná pro kočárky! Držte se cesty vedoucí údolím, která poté zahýbá do svahu vpravo. Opět dojdete k silnici. Na její druhé straně se po okraji pole a po cestě dostanete ke Skalníku. A odtud na náves již cestu znáte.
Jan Chvátal

Datum vložení: 1. 6. 2020 10:36