Pěší výlet do zadní skály

zadní skála

Která část území Dobřejovic je většině lidí neznámá? Bezpochyby je to údolí Dobřejovického potoka nad rybníkem Skalníkem a za valem silnice 101 – takzvaná „Zadní skála“. Pojďme se společně do těchto mírně divokých končin vypravit.

Terén: část cesty je po nezpevněných cestách
Mapa výletu: 1url.cz/@ZadniSkala

Z návsi se vydáme ulicí K Lesíku a budeme pokračovat vzhůru až ke křížku pod kaštany. U něj se vydáme doprava ulicí Na Draškách a následně polní cestou k silnici 101 Říčany – Jesenice. Tu budeme muset přejít na druhou stranu - pozor ale na rychle projíždějící auta! Polní cestou pokračujeme po okraji pole a postupně se nám otevírá pohled na dlouhý most na pražském dálničním okruhu přes údolí Dobřejovického potoka. K němu také míří naše cesta.

Toto místo má zvláštní genius loci: pohled zpod mostu na masivní konstrukci potěší technicky založené, nad mokřady v těsné blízkosti zas zaplesají ti, co mají rádi přírodu. Celek pak vytváří paradoxní, ale přitažlivou, scenérii.

Od mostu se po obslužné komunikaci vydáme doprava. Po chvíli se nám otevře pohled na obalovnu asfaltových směsí.

Napravo od obalovny leží pozemek, kde byla plánována betonárna, která v naší obci vyvolala tolik vášní. Nakonec tam stát nebude.

Asi po sto padesáti metrech zahneme doprava do údolí. Čeká nás mírně krkolomná cesta bujnou vegetací se zajímavými zákoutími a pohledy. Například hned na začátku údolí je malebný rybníček. Dále v údolí pak řada skalních výchozů, nápadně podobných lomu u rybníka Skalník.
Cestou je vidět, že jedněmi z mála návštěvníků údolí jsou motorkáři, kteří si zde vybudovali překážkovou trať. Podle několika staveb „bunkrů“ je jasné, že sem občas zavítají i některé, snad dobřejovické, děti. Při cestě údolím se držíme cesty na pravé straně – ta nás dovede až k silnici 101, kterou opět opatrně přejdeme. Z levé strany obejdeme protihlukový val, vydáme se cestou na kraji pole a asi po 100 metrech narazíme vlevo na lesní cestu, vedoucí dolů ke Skalníku. A cestu od něj už popisovat není třeba…

Překonávat s kočárkem překážky na cestě je výzva!

Datum vložení: 16. 4. 2018 9:06
Datum poslední aktualizace: 18. 2. 2022 10:50