Cyklovýlet Za krásami Hostivařské přehrady

Hostivař

Věděli jste, že nedaleko Dobřejovic, v těsné blízkosti Prahy, se rozprostírá objemná, přesto však malebná vodní plocha, která poskytuje spoustu sezónních radovánek i kousek hezké přírody - Hostivařská přehrada? Ne? Tak vzhůru do sedel bicyklů a společně kupředu k poznání jejího půvabu!

V této rubrice vám budeme pravidelně představovat tipy na příjemné cyklovýlety v blízkosti naší milé obce, které rozhodně stojí za vyzkoušení.
Celková délka: cca. 26 km
Časová náročnost: 2 - 3 hod
Převýšení: 213 m
Povrch: 60% asfalt, 40% terén
Náročnost: střední
Vhodné pro děti: ano
Orientační body: U Zámku, 8100, 11. Greenway P-W, červená turistická stezka, A23, P15, A226, A216, zelená turistická stezka, Formanská, Remízkova, A21, K Hrnčířům, V Ladech, Mezi Rybníky, neoznačená cyklostezka (K Hrnčířům), neoznačená cyklostezka (K Labeškám), neoznačená cyklostezka (Průhonice), Újezdská, Polní, U Botiče, Hlavní, Kongresové centrum, 11. Greenway P-W, U Zámku.

Naše cykloputování začíná pro lepší orientaci na návsi na parkovišti u obchodu. Odtud vyjíždíme přes louku směrem k fotbalovému hřišti. Před lávkou zahneme doleva a po vyšlapané pěšině, jež se zvolna mění v panelovou cestu pokračujeme směrem k Novému rybníku. U něj se napojíme na systém cyklostezek a turistických tras, po kterých pojedeme po většinu času. Od rybníka již jedeme de facto po cyklodálnici až do srdce Průhonic. Cestu z velké části lemují hranice fantastického Průhonického parku a projedeme i kolem jednoho z několika elektronických vstupů do něj. Ten se nachází vzdušnou čarou pouze asi kilometr od dobřejovické návsi. Obyvatelům Dobřejovic navíc obec přispívá na celoroční vstupenku 30% z celkové ceny. Takže by byla určitě chyba do parku za těchto podmínek nevyrazit. Nicméně je na pozemcích parku zakázáno jezdit na kole, takže je to spíše tip na pěší procházku.

Ale zpět k našemu cyklovýletu. Převalíme náměstí Průhonic a trasa zde začíná býti zajímavou, neboť se pozvolně začíná svažovat do hojně zalesněného údolí potoka Botiče. V údolí je i v letních měsících příjemné klima a do monotónního rytmu šlapání obvykle hraje svůj koncert zpěvné ptactvo. Projedeme pod dálnicí D1 a míjíme oplocené hranice dalšího místního monumentu - Dendrologické zahrady. Opustíme cyklostezku a navážeme na nádhernou červenou turistickou stezku, která stále vede údolím potoka. Cesta je bezpečná, neboť je přehledná a dostatečně široká. Ale i tak je důležité brát zřetel na pěšáky, kteří se tu často vyskytují.

Červená stezka nás dovede do Křeslic, kde pouze překročíme frekventovanou ulici Štychovu a opět se hned ponoříme do krás Botiče. U retenční nádrže Petrovice se znovu napojíme na cyklostezku, která nás stále stejným údolím Botiče dovede k našemu cíli - Hostivařské přehradě. Jedná se o přírodní koupaliště s největší vodní plochou v Praze a v rámci našeho výletu podnikneme okruh kolem ní. V létě to tu žije a návštěvníci tu mohou vyzkoušet neobvyklé aktivity, namátkou wake vlek, paddle boarding nebo bodyzorbing. Abychom mohli vstřebat všechnu tu atmosféru vodního díla, tak mohu doporučit Beach Bar Bora Bora, který se nachází na západní straně přehrady a je zde velmi příhodné udělat si přestávku pro první povinné doplnění tekutin. Areál by měl své brány otevírat 30. 4. , ale kvůli koronaviru není jisté, kdy tomu opravdu tak bude.

Hostivař
Dále nás cyklostezky přes autobusovou točnu Jižní město dovedou do klidného přírodního parku Milíčovský les. Tento kus přírody je také vhodný na relax. A milovníci adrenalinu si tu se svým bikem mohou zaskákat na amatérsky vytvořených skokáncích. U prvního odpočívadla zahneme doprava a napojíme se na zelenou turistickou stezku, která vede do Kateřinek. Odtud zase po cyklostezce dorazíme přes rozlehlé louky a koňské pastviny až do Šeberova. Zájem v této části našeho cykloputování přitahuje moderní sportovní areál Šeberov. Ideální prostor pro druhou regenerační přestávku. V areálu si veřejnost může doplnit energii v místním občerstvení, zahrát minigolf, beach volejbal, nohejbal, basketbal a malou kopanou nebo si zacvičit na workout hřišti. A děti tady případně navíc ocení poutavou zábavu v podobě přilehlé mini zoo. Občerstvení má v době karantény otevřeno každý den od 13:00 do 20:00.

Po odpočinku pokračujeme po cyklostezce, která vede souběžně s hlavní silnicí směrem na Hrnčíře. Před hřbitovem zahneme doleva a přes pole a listnaté sady fičíme na Rozkoš. Zde je eventuálně k dispozici další osvěžení vhodné pro sportovce, respektive občerstvení U Procházků. Z Rozkoše razíme cyklostezkou na Průhonice k restauraci Hliněná bašta. Od restaurace na moment ještě jednou do údolí potoka Botič, abychom se tudy dostali znovu na náměstí do Průhonic. Můžeme to vzít kolem Kongresového centra Průhonice a přes přilehlý parčík to střihneme do finiše. Ulicí Dobřejovická se stejnou cestou postupně vrácíme kolem Průhonické obory, firmy Alimpex a zámečku v Dobřejovicích do výchozího bodu. A jsme doma!
Doufám, že Vás tato první cyklotoulka zaujala.

Aleš Kotrbatý

Datum vložení: 1. 5. 2020 10:21