Pomoc dobřejovickým seniorům v roce 2023

Obec místo dosavadního plošného příspěvku všem dobřejovickým seniorům směruje nově výraznější podporu těm, kteří ji opravdu potřebují.

Dosavadní praxe v obci byla, že v době před Vánoci dostal každý občan Dobřejovic nad 70 let tisícikorunu. „Již několik let osobně předávám poukázky na tyto dary. I na základě toho jsem přesvědčen, že valná většina dobřejovických seniorů je po materiální stránce velmi dobře zajištěna a že takový dar má pro ně spíše symbolickou hodnotu,“ řekl starosta Martin Sklenář. Souhrnná hodnota těchto darů se v posledních letech pohybovala okolo 140 tisíc korun ročně. „Společně s členy Kulturní komise jsme přemýšleli, jak tuto částku směřovat k těm, kteří to opravdu potřebují. Rozhodli jsme se plošný příspěvek zrušit a tyto peníze zacílit do finanční podpory služeb pro seniory a dlouhodobě nemocné, které již v obci fungují,“ dodal starosta Sklenář.
Konkrétně se jedná o zrušení finanční spoluúčasti přepravovaného seniora v rámci služby Senior taxi. Doposud platil každý uživatel za jízdu 50 Kč nástupní sazby. Tento náklad přebírá od nového roku obec a služba bude tedy pro dobřejovické seniory zcela zdarma.
Nadále bude obec dobřejovickým seniorům hradit dovoz obědů od organizace Kvalitní podzim života a nově od 1. 1. 2023 navíc přispívat 20 Kč na každý oběd.
V rámci pečovatelských služeb poskytovaných dobřejovickým seniorům společností Kvalitní podzim života bude obec od 1. 1. 2023 přispívat částkou 50 Kč na hodinu vykázané péče.
Současně je ve schváleném rozpočtu připravena rezerva pro sociální oblast, určená pro případnou rychlou pomoc potřebným ve výjimečných případech.
„Věřím, že většina z těch, kteří dosud dostávali onu tisícikorunu, bude s novým směrováním peněz souhlasit. V konečném součtu budeme navíc na sociální oblast přispívat ještě více než tomu bylo dosud,“ podotkl starosta Martin Sklenář.

Milan Hulínský

Senior taxi:

Co? Doprava automobilem firmy Pohoda Transport s. r. o. do nemocnic, zdravotnických zařízení a úřadů v katastru Prahy a Středočeského kraje
Pro koho? Pro osoby s trvalým bydlištěm v Dobřejovicích, kterým je nad 65 let, dále pro držitele průkazu ZTP, TP a dlouhodobě nemocné.
Za kolik? Nově bude platit veškeré náklady obec, pro přepravované bude služba zcela zdarma.
Jak objednat? Dopravu je nutné objednat nejpozději týden před plánovanou cestou na obecním úřadu na telefonním čísle 323 603 310 či 607 058 184.

Obědy pro seniory:

Co? Dovoz jídel v jednorázových obalech zavařených ve fólii až do domu od společnosti Kvalitní podzim života. Jídlo je možné zamrazit a vyřešit si stravování i během víkendu.
Pro koho? Pro osoby s trvalým bydlištěm v Dobřejovicích, kterým je nad 65 let.
Za kolik? Nově obec platí dopravu a přispívá na každý oběd částkou 20 Kč. Za hlavní jídlo s polévkou tedy zaplatíte do stokoruny.
Jak objednat? Pokud chcete tuto službu využívat či jen vyzkoušet, zavolejte na Obecní úřad Dobřejovice na telefon 323 603 310 nebo 607 058 184. Objednávku obědů poté provedete na telefonu 778 095 906.

Příspěvek na pečovatelskou službu:

Co? Finanční příspěvek obce na pečovatelskou službu.
Pro koho? Pro osoby s trvalým bydlištěm v Dobřejovicích, kterým je nad 65 let či pro dlouhodobě nemocné
Za kolik? Obec přispěje na každou hodinu vykázané péče částkou 50 Kč.
Jak objednat? Pokud využíváte pečovatelskou službu společnosti Kvalitní podzim života, bude vám příspěvek obce automaticky odečten z vaší platby. Pokud využíváte jinou kvalitní pečovatelskou službu a máte o příspěvek obce zájem, kontaktujte předsedkyni Sociálně-kulturní komise Pavlu Mikuškovou na e-mailu mikuskova@dobrejovice.cz.

Datum vložení: 19. 12. 2022 10:51
Datum poslední aktualizace: 3. 1. 2023 8:20